Sbor dobrovolných hasičů v Bořenovicích
Oheň byl v minulosti, je v přítomnosti a bude i v budoucnosti dobrý sluha, ale špatný pán. Proto se proti němu člověk od nepaměti bránil.
Obec Bořenovice postihl velký požár dne 31. srpna 1903 a ve čtvrthodině zachvátil 15 domovních čísel. Způsobená škoda byla jen z části kryta pojištěním. Následky požáru, jak se uvádí ve školní kronice, se projevily i ve špatné návštěvě ve škole, protože děti pomáhaly při odklizovacích, ale také při obnovovacích pracích. 1. dubna 1920 vypukl požár u Václava Přívary čís. 9. Shořelo stavení, chlévy a 6 dřevěných stodol. Zprvu se k hašení používalo trhacích háků, seker, žebřů, věder a puten. Pak ručních i parních stříkaček a dnes stříkaček motorových a ostatní nejnovější požární technika.
Hašení ohňů v minulosti bylo zejména na venkově velmi primitivní. Téměř na každém dvoře byla nějaká studna, a v maštalích a chlévech stávaly kádě s vodou. Z těch se v případě požáru pomocí puten nebo džberů nabírala voda a lila do ohně. Když byl oheň větší, na který rodina nestačila, pomáhali při hašení obětaví sousedé. Ochrana a boj proti ohni vedli i občany Bořenovic k tomu, založit si v obci organizaci sboru dobrovolných hasičů, kteří by byli vyzbrojeni potřebným zařízením a vycvičeni chránit a pomáhat všude tam, „kde zachvátil červený kohout střechu".
Za starosty Jana Kundery, zástupce starosty Josefa Fridricha a prvého radního Karla Odložilíka byla dne 24. června 1937 zakoupena ruční stříkačka se 100 metry hadic z Kostelce u Holešova. Stála 7 500 Kčs a finanční prostředky musely být zapůjčeny u Kontribučenské záložny v Holešově. Ručitelé byli Ladislav Skutka a František Grygera. Brzy poté byla svolána schůze za účelem přihlášení se občanů k obsluze stříkačky. Dobrovolně se přihlásilo 16 občanů a velitelem obsluhy se stal Kristián Jurčík. Za týden nato přijeli kostelečtí hasiči a učili přihlášené občany obsluze stříkačky u studny zvané „Dolnice". Při dalším cvičení se začaly ozývat hlasy k založení prozatímního sboru. V té době vypukl v Tučapech požár a k němu jela obsluha se stříkačkou v čele se starostou Kunderou. K požáru přijeli druzí, hned po Holešovu.
Poté došlo 28.října 1937 k založení prozatímního hasičského sboru, který měl 18 členů. Dne 27. března 1938 byla svolána zakládající valná hromada. Ustavující schůze se zúčastnili zástupci sborů z Holešova, Prusinovic, Roštění a Kostelce u Holešova.
Zvoleni hasiči byli:
Starosta |
Jan Kundera |
zástupce starosty |
Josef Fridrich |
náčelník |
Hynek Pospíšil |
1 podnáčelník |
František Kundera |
2 podnáčelník |
František Konečný |
jednatel |
Alois Stískal |
pokladník |
Josef Pospíšil |
zbrojmistr |
František Zakopal |
samaritský četař |
Jindřich Kulendík |
členové výboru |
Alois Podola, Alois Holáň |
náhradníci |
František Grygera, Ladislav Jurčík |
revizoři účtů |
Alois Pumprla, Antonín Kundera |
členové rozhodčího soudu Alois Holáň, František Tomeček a František Kundera
Funkcionáři volbu přijali. Členové pak složili slib bratru náčelníkovi ústně a podáním ruky. Oficiální slavnost založení Sboru dobrovolných hasičů v Bořenovicích se konala dne 17. července 1938. Od rána hrála hudba kapelníka Dovrtěla. Obec byla čistě upravena, v záplavě praporů a vlajek. Děvčata byla oblečena v národních krojích.
Jednatel hasičského sboru uvádí, že od roku 1922, kdy byl odhalen v obci pomník obětem I. světové války, tolik návštěvníků Bořenovice neviděly. Dostavily se všechny okolní sbory ve slavnostních stejnokrojích a řada čelných hasičských i veřejných funkcionářů a hostů. Na slavnosti měl projev starosta 28. hasičské župy Alois Sobek ze Záhlinic a nový sbor pozdravilo mnoho funkcionářů ostatních sborů. Odpoledne bylo námětové poplachové cvičení pro místní členy a pak taneční veselice. Škoda, že slavnost byla pokažena deštěm.
Podle základního seznamu činného členstva měl Sbor dobrovolných hasičů v Bořenovicích při svém založení 18 členů. V roce 1939 bylo schváleno pořízení nových hasičských uniforem. Každý člen zaplatil 50 Kčs zálohy a každý měsíc splácel po 5 Kčs a stal se majitelem uniformy. Dne 20. 10. 1940 byl založen hasičský ženský odbor a jako první ženy byly zapsány Marie Grygerová, Marie Červinková, Ludmila Nováková a Marie Vychytilová. Byly pro ně objednány pláště a šátky. Prvých pět roků hasičského sboru, to byla doslova exploze činnosti. Jen pro zajímavost: bylo konáno 79 schůzí, sehráno 12 divadelních her a uspořádáno 10 zábav a 24 přednášek.
V roce 1942 byla již získána motorová stříkačka. Příslušníci sboru se pravidelně zúčastňovali školení a instruktáží. Po dobu nacistické okupace nebyly povoleny taneční zábavy a plesy. Kulturní činnost se proto přenáší do divadelní a přednáškové činnosti. 12. srpna 1945 organizují hasiči v osvobozené vlasti společně s mládeží z Bořenovic prvé dožínky v obci. Byla to velká a důstojná slavnost. Byl položen věnec k pomníku padlých, dále byl proslov řídícího učitele Františka Beránka. Nato byly dožínkové říkanky, zpěvy a dlouho do noci pak pokračovala zábava za účasti sborů z Roštění, Chomýže atd… Z této zábavy dali hasiči tisíc korun do pokladny České mládeži, dále přispěli na vypálené a válkou zničené Javoříčko a jiné akce. Dalších 1 000 Kčs z výtěžku divadelního představení věnovali pak na pomoc Slezsku.
Dne 29. záři 1948 při oslavách 10. výročí byla slavnostně otevřena stará hasičská zbrojnice. Materiálem i s jeho dovozem pomohli i někteří občané. V proslovu u zbrojnice promluvil starosta sboru František Sedlařík a vzdělavatel František Beránek zhodnotili práci sboru a pomoc občanů. Oslav se zúčastnily sbory Roštění, Pacetluky, Tučapy, Jankovice, Holešov a Prusinovice a významní představitelé okresní hasičské jednoty. Hasičská zbrojnice byla zhotovena brigádnickou svépomocí ze staré obecní kůlny. Rok 1948 byl jedním z nejbohatších na činnost a aktivitu sboru.
Lokalizace požáru u Sedlaříků v obci dne 27. 7. 1950 se zúčastnilo nebývalé množství sborů, a sice z Holešova, Tučap, Prusinovic, Všetul, Roštění, Rymic, Horního Lapače, Martinic, Kostelce u Holešova, Rackové a vojáci. Projevil se nedostatek vody. Přesto ale bylo zabráněno rozšíření požáru na další objekty v obci.
Pro zajištění dostatku vody byla v Bořenovicích roku 1950 započata stavba hasičské nádrže, která se kopala ručně a hlína se vyvážela koňmi okolo nádrže. Tato stavba byla dokončena v roce 1953. Při této příležitosti byla zakoupena již motorová stříkačka PPS8. Vodní nádrž i dnes slouží k zadržování vody v případě suchých let, aby obec měla zásobu vody. V roce 1954 začala práce hasičů zaznamenávat určitý pokles. Prováděli a plnili jen to nejnutnější co museli a co bylo jejich povinností. Až teprve v roce 1969 se podařilo díky mladým hasičům pod vedením Ladislava Kašpárka v obci přivést organizaci opět k velké a intenzívní práci, jak na úseku hasičského výcviku, prevence, civilní obrany, tak i v brigádnické pomoci obci a obohacení kulturního a společenského života.
Dne 30. srpna 1970 byla pod záštitou obce slavnostně otevřena nová hasičská zbrojnice. Moderní a účelně řešená budova, která i dnes důstojně reprezentuje dobrou a obětavou práci bořenovských hasičů. Jejich heslo „K OCHRANĚ VLASTI – BOHU KU CTI – BLIŽNÍMU KU POMOCI“ na průčelí vnitřní části hasičské zbrojnice dělá čest i po tolika letech.
V červenci roku 1971 bylo zakoupeno pro účely hasičského sboru auto Tatra 805. O tom, že o činnost hasičů byl zájem, svědčilo i to, že byla postavena dvě družstva, která se předháněla o umístnění jak v okrskových kolech, tak v pohárových soutěžích. V roce 1981 byla sboru přidělena nová stříkačka PPS 12R.
V roce 1995 postihly Bořenovice přívalové dešťové srážky a bylo zaplaveno několik dvorů bahnem z místních polí. Bořenovští hasiči se podíleli na jeho odklízení, odvážení a pak na samotném čištění dvorů, studní a sklepů.
Sbor pokračoval v další práci a v roce 1999 byla nad hasičskou nádrží vybudována sportovní dráha na dvě „B“. Vytvořené osmi členné družstvo si mezi sebou vybralo peníze a zakoupilo si novou stříkačku, která byla dána do opravy a upravena tak, aby odpovídala sportovním požadavkům. Tato stříkačka byla v roce 2000 dána do provozu a úsilí tohoto družstva pod vedením Petra Grygery a členů Tomáše Kašpárka, Karla Pavelce st., Libora Kašpárka, Antonína Pavelce ml., Lubomíra Zycháčka ml., Antonína Sklenáře st. a náhradníků Miroslava Hrbáčka, Martina Hýži, vybojovalo mnoho desítek pohárů. V roce 2005 a 2006 se dokonce stalo vítězem Podhostýnské ligy okresu Kroměříž.
V roce 2000 byla s přispěním třetinové dotace od okresu zakoupena AVIA–30NPK. Tato AVIA byla kompletně rozebrána, byly provedeny různé opravy a kompletní nástřik. Ještě v tomtéž roce byla dána do provozu.
V roce 2001 na výroční schůzi SDH Bořenovice byl dán návrh na vybudování tanečního parketu s altánem pro muzikanty na místním areálu „Výletiště“ pro konání kulturních akcí. Tohoto nelehkého úkolu se ujal velitel Antonín Sklenář st. Díky brigádám místních hasičů a za finančního přispění Obecního úřadu Bořenovice byl taneční parket s altánem dokončen a slavnostně předán při příležitosti bořenovských hodů v září roku 2003.
Na návrh vedení sboru bylo v roce 2007 schváleno členskou schůzí pořídit si vlastní slavnostní prapor za dosavadní svazovou vlajku. Návrh praporu, barevnost i znak, který je na naší zbrojnici pravděpodobné od roku 1948, byl na další členské schůzi schválen. Velitel byl pověřen, aby zajistil vyšití praporu tak, aby mohl být v roce 2008 u příležitosti 70. výročí založení sboru vysvěcen, což se také podařilo.
Obecní úřad Bořenovice v roce 2017 zakoupil vozidlo Volkswagen Transportér pro potřeby SDH a OÚ. Je to devítimístné vozidlo, které naši hasiči mohou využívat pro potřeby sboru.
V roce 2018 byla z dotačních prostředků také započata a dokončena velká rekonstrukce hasičské zbrojnice. Byla vyměněna celá elektroinstalace, v celé budově byly udělány nové omítky, podlahy, nátěry, instalace nových plastových oken, hlavních sekčních vrat a byla provedena rekonstrukce klubovny SDH.
V tom roce jsme také oslavily 80 let od založení Hasičského sboru v Bořenovicích. Této oslavy se zúčastnily i spřátelené sbory z Tučap, Pacetluk, Prusinovic a také vzácní hosté: biskup olomouckého arcibiskupství jeho excelence Mons. Mgr. Josef Nuzík, děkan holešovské farnosti páter Jerzy Walczak, také hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek, zástupce hejtmana Zlínského kraje Jan Pijáček. Všechny přítomné hasiče a občany obce, rodáky obce a ostatní návštěvníky přivítal starosta obce Jakub Bednárek.
Starostové sboru od roku 1938:
1938–1939 |
Kundera Jan |
1939–1948 |
Šenkyřík František |
1948–1957 |
Sedlařík František |
1957–1964 |
Pumprla Alois |
1964–1978 |
Grygera František |
1978–1988 |
Jurčík Ladislav |
1988–1990 |
zastupoval Sklenář Antoní st. |
1990–1994 |
Kundera Stanislav č. 34 |
1994–1999 |
Sedlařík Leoš |
1999–2015 Pospíšil Miroslav
2015–dosud Hošťálek Zdeněk st.
Velitelé sboru od roku 1938:
1938–1956 |
Pospíšil Hynek |
1956–1964 |
Grygera František |
1964–1969 |
Foukal Rudolf |
1969–1971 |
Kašpárek Ladislav |
1971–1973 |
Kundera Svatopluk |
1973–1975 |
Kundera Stanislav č. 4 |
1975–2019 |
Sklenář Antonín st. |
2019–dosud Ing. Novák Karel
Sbor má nyní 48 členů.
Sbor se podílí na kulturním dění v obci, pořádá společenské kulturní akce, jako jsou vodění medvěda, soutěž o nejlepší slivovici, pouť na Sv. Hostýn, pálení čarodějnic, dětský den, vzpomínkové akce, ale také oslavy založení sboru a hodové slavnosti v obci.
Naši členové SDH se také účastní slavnostních setkání a hodových slavností u našich bratrských hasičských sborů v okolních obcích tzn. v Tučapech, Pacetlukách a Prusinovicích.