Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Hledat na webu

Symboly obce

Znak a prapor udělil obci Bořenovice předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Václav Klaus dne 6.12.1999, a to díky žádosti a iniciativě Zastupitelstva obce Bořenovice vedeného starostou Rudolfem Foukalem.

 

 

Znak

V zeleném štítě vykořeněná lípa, provázená podél kmene vpravo osmihrotou hvězdou a vlevo lilií, vše zlaté.

 

borenovice_znak.jpg (JPG 200x214px )

Prapor

Zelený list se dvěma žlutými šikmými pruhy vycházejícími ze sedmé devítiny žerďového okraje a třetí devítiny dolního okraje a dosahujícími do sedmé devítiny horního a třetí devítiny vlajícího okraje listu. V horním a dolním cípu po jedné osmicípé hvězdě, v dolním rohu a horním cípu po jednom vztyčeném lipovém listu, uprostřed lilie, vše žluté. Poměr šířky k délce listu 2:3.

 

borenovice_prapor.jpg (JPG 200x133px )

 

 

Odůvodnění

Starým pečetním znamením Bořenovic byl košatý strom, zřejmě lípa. Typář s českým opisem PECZET OBECZNI DIEDINI BORZENOWITZ byl vyhotoven někdy v polovině 18. století. Autor návrhů znaku a praporu Bořenovic spojil motiv lípy ze staré pečetě s erbovními figurami prvních a posledních feudálních vlastníků osady – Šternberků (zlatá osmihrotá hvězda) a Vrbnů (zlatá heraldická lilie). Tyto motivy mají však pro Bořenovice ještě jiný význam. Vyskytují se totiž také v mariánské symbolice.

V návrzích je tak vzpomenuta existence významné bořenovské památky - kaple Panny Marie. Zelená barva štítu, uplatněná i na listu praporu, evokuje zemědělský charakter obce. Obsah štítu je zjednodušenou formou přenesen i na list praporu, dle zásad a zvyklostí vexilologické tvorby.